Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

Magdalena Kulma - rysunek, portret autora. Blog popularnonaukowy Uwaga! Naukowy Bełkot

Magdalena Kulma

O tym, że zostanę naukowcem-biologiem przeczuwałam od najmłodszych lat. Już jako dziecko zadawałam niezliczoną ilość pytań, na przykład dlaczego bakterie są takie złe i trzeba ich unikać…. zwłaszcza wtedy, kiedy mama po raz kolejny kazała myć ręce przed kolacją. Aby móc odpowiedzieć sobie na rosnącą liczbę trudnych pytań, postanowiłam rozpocząć studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. To tu po raz pierwszy, świadomy i bezpośredni miałam kontakt z bakteriami. To także tutaj odkryłam fascynujący świat białek- cząsteczek, niezbędnych do życia każdej żywej komórki, ale także niebezpiecznych dla naszego życia toksyn. Tę niebezpieczną stronę białek miałam okazję poznać podczas studiów doktoranckich w Instytucie Nenckiego PAN w Warszawie. Wówczas, obiektem moich badań była lizenina- białko wydzielane w celach obronnych przez jeden z gatunków dżdżownic. To był moment kiedy rozpoczęła się moja przygoda z białkami-zabójcami, których celem jest dziurawienie zaatakowanej komórki i jej uśmiercenie. 

Kolejne lata mojej pracy naukowej w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN to rozszyfrowywanie mechanizmu działania wielu niebezpiecznych dla człowieka toksycznych białek, głównie tych produkowanych przez chorobotwórcze bakterie, które wywołują zatrucia pokarmowe lub martwicę tkanek (gangrenę).

Od 2019 roku pracuję w Narodowym Instytucie Chemii w Lublanie w Słowenii, gdzie badam mechanizm działania białka będącego ważnym elementem naszego układu odpornościowego, które podczas infekcji mobilizuje nasz organizm do walki z patogenem wywołując stan zapalny, a w skrajnych przypadkach zmusza zakażone komórki do samobójczej śmierci. 

Artukuły w portalu UNB:

 • ikonka kategorii - blog popularnonaukowy Uwaga! Naukowy Bełkot

  26 sty 2022

  czytaj

  Śmiertelny taniec toksyny

  Co wspólnego mają zabójcze toksyny i pływanie synchroniczne? Zarówno toksyny jak i pływaczki synchroniczne wykorzystują skomplikowany układ choreograficzny, aby osiągnąć swój cel. Z tą różnicą, że celem pływaczek jest złoty medal na olimpiadzie, a dl...

  czytaj