Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

 • 30 kwi 2022

  sprawdź się

  Test wiedzy szczególnej - IV 2022

  Przed majówką jeszcze teścik ;)  Powodzenia!

  czytaj
 • Kinga Rogowska

  29 kwi 2022

  czyta się 4 min
  czytaj

  Człowiek kontra sztuczna inteligencja – kto zwycięży w debacie?

  W debacie mierzą się zazwyczaj ludzie – mniej lub bardziej doświadczeni w debatowaniu politycy, dziennikarze, naukowcy, studenci, uczniowie. A co jeśli do debaty z człowiekiem stanie komputer? Czy łatwy dostęp do terabajtów informacji wystarczy do pokonania siły ludzkiego mózgu w tworzeniu argumentów? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć zespół badaczy, który stworzył IBM Project Debater – sztuczną inteligencję, która zmierzyła się w debacie z człowiekiem. Kto zwyciężył?

  czytaj
 • Patrycja Jakubek

  13 kwi 2022

  czyta się 10 min
  czytaj

  O niebezpiecznym związku polityki i (pseudo)nauki na przykładzie łysenkizmu

  W ostatnich 20 latach obserwuje się dynamiczny rozwój badań w dziedzinie epigenetyki, która osobiście fascynuje mnie, odkąd pierwszy raz spotkałam się z tym pojęciem na studiach. Jednocześnie należy przyznać, że to temat dość chwytliwy i medialny, a zatem podatny na wyciąganie zbyt daleko idących wniosków na podstawie niedostatecznej ilości danych (Maderspacher, 2010). O ile jesteśmy w stanie zrozumieć, że stosowanie zbytnich uproszczeń czy myślenie życzeniowe przez osoby niezwiązane profesjonalnie z nauką może się zdarzyć, tak obserwowanie takiego zjawiska wśród naukowców wzbudza już pewien niepokój. Mowa jest tutaj o wskrzeszeniu pamięci o Trofimie Łysenko i jego „dokonaniach” wśród niektórych rosyjskich naukowców na skutek odkryć związanych z dziedziczeniem epigenetycznym (Kolchinsky i in., 2017). Jeśli jesteście ciekawi, co mają ze sobą wspólnego epigenetyka, twórca pierwszej teorii ewolucji oraz sowiecki agrobiolog – zapraszam do dalszej lektury.

  czytaj
 • Elżbieta Grządka

  08 kwi 2022

  czyta się 4 min
  czytaj

  Gdy niedoskonałość jest zaletą, czyli dlaczego niebo jest niebieskie

  Nie lubię zimy. Nie dość, że jest zimno, bywa mokro i ślisko, to jeszcze dzień jest na tyle krótki, że praktycznie jesteśmy pozbawieni jednego z piękniejszych widoków na świecie, czyli błękitnego nieba. Jak to się dzieje, że niebo jest niebieskie i dlaczego zmienia kolor o wschodzie i zachodzie słońca? Przeczytajcie…

  czytaj
 • Daniel Jabłoński

  01 kwi 2022

  czyta się 12 min
  czytaj

  Lepiej wytłumić pokój

  W tej małej liście opiszę krótko cztery instrumenty, które jeśli zdecydujecie się na ćwiczenia w domu, mogą sprowokować sąsiada do zapukania w wasze drzwi. Nie chodzi o zdyskredytowanie czy wyliczenie “wad”, ponieważ na każdym z nich można zagrać piękną muzykę, a to właśnie jest ich istotą. Jest to raczej luźny, subiektywny przegląd włączający ciekawostki konstrukcyjne i historyczne danych instrumentów. Może któregoś z nich nie znacie? Może jakiś fakt będzie dla Was zaskakujący? Zapraszam do lektury!

  czytaj
 • 31 mar 2022

  sprawdź się

  Test wiedzy szczególnej - III 2022

  Dziś kartkówka ;) Czy chcecie sprawdzić ile informacji zapamiętaliście z artykułów, które dotychczas ukazały się na naszym blogu? Będzie ku temu okazja w ostatni dzień każdego miesiąca. Zapraszamy do rozwiązania pierwszego, marcowego testu.  Życzymy powodzenia i wyników 10 na 10!

  czytaj