Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.
W styczniu 2023 roku na łamach portalu SCIENCE doniesiono, że amerykańska Agencja Żywności i Leków, FDA nie będzie już wymagać testowania leków na zwierzętach w badaniach przedklinicznych przed badaniem leków na ludziach. Nowe prawo z zadowoleniem zostało przyjęte przez organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt, lecz niektórzy twierdzą, że mimo tego postępu, zmiana nie nastąpi szybko.
czytajEnergia pozyskiwana z wiatru zyskuje ostatnimi laty na popularności. Jednak wszystko ma swoje wady i niestety nie wiadomo jeszcze jak można zutylizować lub zrecyklingować zużyte łopaty turbin wiatrowych. Naukowcy znani są z dużej pomysłowości, postanowili więc, że wielkie łopaty wiatraków będą przekształcać w... jadalne żelowe misie. A Ty zjadł_byś takiego misia?
czytajCzy zastanawialiście się kiedyś, co sprawia, że jedne zwierzęta mogą żyć zaledwie kilka lat, natomiast inne nawet całe stulecia? Czym wyróżnia się genom zwierząt długowiecznych? Naukowcy postanowili poszukać odpowiedzi na to pytanie w genomie ryb z rodzaju Sebastes, których długość życia, w zależności od gatunku, waha się między 11 a nawet 200 lat. Badacze zidentyfikowali 2 grupy genów najbardziej powiązane z długowiecznością, które nie pozostają bez znaczenia również u człowieka.
czytajW 2023 roku Australia stanie się pierwszym na świecie krajem, który oficjalnie uznaje dwa psychodeliki - psylocybinę i MDMA za… leki na niektóre choroby psychiczne. Psychiatrzy na całym świecie kierują więc swój wzrok na Australię i twierdzą, że jest to „krok w dobrym kierunku”
czytajNiecałe 20 lat temu naukowcy wykazali, że mikrobiota jelitowa jest jednym z czynników, który może powodować nadmierną masę ciała u myszy, a odkrycie to zapoczątkowało erę badań nad wpływem zasiedlających nasze jelita mikroorganizmów na bilans energetyczny organizmu. Temat ten został w ostatnim czasie zbadany na grupie ochotników (z nadwagą) przez duńskich naukowców – jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki wpływ miała mikrobiota jelitowa na ich masę ciała, zapraszam do lektury.
czytajE-papierosy, szeroko reklamowane jako mniej szkodliwa alternatywa dla tradycyjnych papierosów oraz sposób na łatwiejsze rzucenie palenia, dość szybko zyskały na popularności i w ostatnich latach przyciągają coraz więcej użytkowników. Problem w tym, że pierwotne deklaracje dotyczące bezpieczeństwa nie były poparte żadnymi twardymi danymi. Długoterminowy wpływ waporyzacji na zdrowie nadal nie został poznany, jednak stale pojawiają się prace, które wskazują na to, że użytkowanie e-papierosów też niesie za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne.
czytaj