Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

 • Daniel Jabłoński

  01 kwi 2022

  czyta się 12 min
  czytaj

  Lepiej wytłumić pokój

  W tej małej liście opiszę krótko cztery instrumenty, które jeśli zdecydujecie się na ćwiczenia w domu, mogą sprowokować sąsiada do zapukania w wasze drzwi. Nie chodzi o zdyskredytowanie czy wyliczenie “wad”, ponieważ na każdym z nich można zagrać piękną muzykę, a to właśnie jest ich istotą. Jest to raczej luźny, subiektywny przegląd włączający ciekawostki konstrukcyjne i historyczne danych instrumentów. Może któregoś z nich nie znacie? Może jakiś fakt będzie dla Was zaskakujący? Zapraszam do lektury!

  czytaj
 • 31 mar 2022

  sprawdź się

  Test wiedzy szczególnej - III 2022

  Dziś kartkówka ;) Czy chcecie sprawdzić ile informacji zapamiętaliście z artykułów, które dotychczas ukazały się na naszym blogu? Będzie ku temu okazja w ostatni dzień każdego miesiąca. Zapraszamy do rozwiązania pierwszego, marcowego testu.  Życzymy powodzenia i wyników 10 na 10!

  czytaj
 • Anna Mleczko

  11 mar 2022

  czyta się 17 min
  czytaj

  Czy filmy science fiction mogą stać się rzeczywistością? - Narządy z biodrukarki 3D nie tylko do przeszczepów!

  Masz przed sobą wybiodrukowany w 3D organ z komórek z własnego ciała. Do czego by go wykorzystać? Pierwsze przychodzi na myśl to – do przeszczepu! Faktycznie, bardzo wielu naukowców chce biodrukować narządy wewnętrzne do przeszczepów, jednak ta zaawansowana technologia może mieć wiele innych zastosowań. Naukowcy mają ogromną wiedzę i fantazję, chcą technologię biodruku 3D oraz biodrukowane narządy w przyszłości wykorzystać do wielu, niezwykle ważnych i przełomowych rzeczy. Biodrukowane jadalne mięso, wyeliminowanie potrzeby wykorzystania zwierząt laboratoryjnych w badaniach, drukowanie spersonalizowanych leków - to tylko kilka przykładów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

  czytaj
 • Anna Mleczko

  25 lut 2022

  czyta się 21 min
  czytaj

  Czy filmy science fiction mogą stać się rzeczywistością? Czyli biodruk narządów ludzkich

  Czy wydrukowanie narządu ludzkiego do przeszczepu to dziś bardziej nauka czy fikcja? Być może już niedługo, niczym kadr z filmu science fiction, będziemy mogli dzięki specjalnym biodrukarkom 3D drukować gotowe narządy do przeszczepów prosto z komórek pobranych od potrzebujących pacjentów. Serce, łąkotka, płuca czy pęcherz moczowy na żądanie? Proszę bardzo! …zejdźmy na ziemię, to jeszcze nie dziś bo naukowców w tej kwestii czeka jeszcze bardzo dużo ciężkiej pracy. Jednak postępy, jakich w ostatnich latach dokonano, pozwalają mieć ogromną nadzieję na to, że w przyszłości pacjenci nie będą musieli latami czekać na przeszczep. Lekarze, inżynierzy tkankowi i biotechnolodzy po prostu im go wydrukują!

  czytaj
 • Daria Nowak

  18 lut 2022

  czyta się 4 min
  czytaj

  Śpiewa jak z neuronów! - czyli o tym jak czytać ptakom w myślach

  Zespół badaczy opracował sposób, aby przewidywać co i kiedy zaśpiewają zeberki. Nowa metoda naukowców może zrewolucjonizować badania nad komunikacją, a także pomóc przywrócić niektórym ludziom mowę.

  czytaj
 • Adam Zbyryt

  11 lut 2022

  czyta się 11 min
  czytaj

  Sroka złodziejka? Ile w tym prawdy

  Zagadnienie kompulsywnej fascynacji srok błyskotkami, osadzonej mocno w kulturze, intrygowało mnie od lat...

  czytaj