Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

  • Monika Chylińska

    23 paź 2023

    czyta się 2 min
    czytaj

    #takbyło | Co łączy koloidalne srebro z Misiem Colargolem i Papą Smerfem?

    Czy to możliwe, że ktoś może mieć niebieską skórę? To zaskakujący, acz na szczęście rzadki, efekt to konsekwencja nadmiaru srebra w organizmie. Dlaczego srebro może wpływać tak na naszą skórę i czy istnieją sposoby na uniknięcie tej dziwacznej przypadłości? Oto odpowiedzi na te pytania.

    czytaj
  • Dawid Myśliwiec

    16 paź 2023

    czyta się 12 min
    czytaj

    To uczucie, kiedy nocą ci niebo świeci…

    Jeżeli wyjechalibyśmy na odludzie i doskonałym aparatem fotograficznym zrobilibyśmy zdjęcie nocnego nieba moglibyśmy się zdziwić przenosząc je do programu do obróbki wideo. Badając jego dokładny kolor znaleźlibyśmy bowiem przesłanki świadczące o tym, że te elementy, gdzie nie ma żadnych gwiazd nie są doskonale czarne - delikatnie świecą… najsilniej jakieś 10 stopni nad horyzontem… Spokojnie - doskonały aparat nie jest uszkodzony. To zupełnie normalne zjawisko, które wyraźnie widać na przykład na zdjęciach z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest to też jeden z powodów dla który wynosimy teleskopy na orbitę. Jeżeli bowiem jakaś planeta ma atmosferę, to niebo nad nią nigdy nie będzie bezświetlne - nawet w najczarniejszą noc.

    czytaj
  • Patrycja Jakubek

    09 paź 2023

    czyta się 7 min
    czytaj

    Czy post przerywany może zastąpić aktywność fizyczną w walce ze stłuszczoną wątrobą?

    Szacuje się, że nawet co trzecia osoba na świecie może być dotknięta niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Biorąc pod uwagę fakt, że na tę dolegliwość nie istnieje żaden lek, a wszelkie interwencje skupiają się głównie na zmianie stylu życia i sposobu odżywiania, rośnie popularność m.in. postów przerywanych. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak poszczenie co drugi dzień w połączeniu ze wzmożoną aktywnością fizyczną wypada w porównaniu do każdej z tych interwencji przeprowadzonej osobno.

    czytaj
  • Anna Mleczko

    02 paź 2023

    czyta się 7 min
    czytaj

    Czy “Kwanty zrobiły mi dzień”? - recenzja książki autorstwa Jeremie’go Harris’a

    Całkiem niedawno w ręce wpadła nam książka “Kwanty zrobiły mi dzień” autorstwa Jeremie’go Harris’a. Jako fanka teorii kwantowej i kultowego “Kwantechizmu” Andrzeja dragana, postanowiłam przeczytać i tę książkę o intrygującym tytule, zarówno polskim jak i angielskim (“Quantum Physics Made Me Do It: A Simple Guide to the Fundamental Nature of Everything”). W Polsce książka wydana została nakładem wydawnictwa Otwartego w 2023 roku, więc jest to istna świeżynka. Zacznijmy zatem od tego, od czego zawsze zaczynam trafiając na książki czy artykuły popularnonaukowe...

    czytaj
  • Anna Mleczko

    01 paź 2023

    czyta się 8 min
    czytaj

    Jak zobaczyć to, co niewidoczne dla oka - krótka historia obrazowania wirusów

    Cytując “Małego księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego “Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Można to interpretować jako to, że trzeba patrzeć na ludzi sercem a nie oczami, jednak ten cytat pasuje mi także do sytuacji naukowców w XIX wieku. W tamtym czasie badacze usilnie próbowali poznać przyczyny wielu chorób zakaźnych, zwłaszcza wirusowych. Choć wirusy były już wtedy znane, wciąż skrywały przed naukowcami wiele tajemnic. Wiadomo było, że są to czynniki zakaźne mniejsze od bakterii, jednak mikroskopy świetlne nie były w stanie powiększyć tych niewielkich cząstek zakaźnych na tyle, aby je uwidocznić i dokładnie zbadać. Dopiero wynalezienie mikroskopu elektronowego w 1931 roku sprawiło, że w końcu, naocznie można było zobaczyć zdjęcia wirusów i poznać ich budowę

    czytaj
  • Anna Mleczko

    27 mar 2023

    czyta się 4 min
    czytaj

    Koniec testowania leków na zwierzętach?

    W styczniu 2023 roku na łamach portalu SCIENCE doniesiono, że amerykańska Agencja Żywności i Leków, FDA nie będzie już wymagać testowania leków na zwierzętach w badaniach przedklinicznych przed badaniem leków na ludziach. Nowe prawo z zadowoleniem zostało przyjęte przez organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt, lecz niektórzy twierdzą, że mimo tego postępu, zmiana nie nastąpi szybko.

    czytaj