Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

 • Anna Mleczko

  04 lut 2022

  czyta się 6 min
  czytaj

  Ludzie, owady i rybosom – czyli krótko o trzech książkach popularnonaukowych, które warto poznać

  Jesteś fanem/fanką owadów? A może ich nie lubisz? Jesteś ciekaw/a tego, jakie są jedne z największych porażek ludzkości albo interesują Cię kulisy Nagrody Nobla? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś/łeś twierdząco, zapraszam do lektury krótkich recenzji trzech książek, które moim zdaniem naprawdę warto poznać i przeczytać.

  czytaj
 • Grzegorz Cichowicz

  28 sty 2022

  czyta się 8 min
  czytaj

  Wojny polimorfów

  Występowanie wielu odmian krystalicznych danej substancji chemicznej nazywane jest polimorfizmem. Każda z takich odmian polimorficznych charakteryzuje się innym ułożeniem cząsteczek chemicznych w sieci krystalicznej. Z pozoru nieznaczna zmiana architektury całego kryształu może spowodować istotne zmiany we właściwościach chemicznych i fizycznych kryształu. Co więcej, ta nieznaczna strukturalna zmiana może jednym zapewnić morze gotówki, a innym morze problemów.

  czytaj
 • Magdalena Kulma

  26 sty 2022

  czyta się 10 min
  czytaj

  Śmiertelny taniec toksyny

  Co wspólnego mają zabójcze toksyny i pływanie synchroniczne? Zarówno toksyny jak i pływaczki synchroniczne wykorzystują skomplikowany układ choreograficzny, aby osiągnąć swój cel. Z tą różnicą, że celem pływaczek jest złoty medal na olimpiadzie, a dla toksyny zabójstwo zaatakowanej komórki. Okazuje się, że toksyczne białka produkowane przez chorobotwórcze bakterie nie zabijają swojej ofiary jednym, szybkim dźgnięciem. Wręcz przeciwnie, przed morderstwem wykonują skomplikowany taniec na powierzchni swojej przyszłej ofiary, aby dopiero w kulminacyjnym momencie wbić w komórkę nawet do kilkudziesięciu sztyletów jednocześnie.

  czytaj
 • Daria Nowak

  21 sty 2022

  czyta się 14 min
  czytaj

  O pierścionku słów kilka - czyli co ma wspólnego naparstek z diamentem

  Nie ma chyba małżeństwa, które nie wspomina z uśmiechem dnia swoich oświadczyn. Oglądamy je w social mediach, czytamy o nich w książkach… Jednak kto w ogóle wpadł na pomysł klękania z pierścionkiem?

  czytaj
 • Aleksy Szymkiewicz

  14 sty 2022

  czyta się 10 min
  czytaj

  Heurystyki, spiski i pralka, czyli o tym dlaczego tak trudno zmienić zdanie i łatwo wierzyć szarlatanom

  Fake newsy, konspiracjonizmy i wszelkiego rodzaju spekulacje żerują na naszych słabościach. Na domiar złego robią to doskonale. Uderzają w czułe punkty naszych systemów poznawczych, z łatwością przekonując do najbardziej absurdalnych wersji wydarzeń. Tkają historię, w której każdy, kto nie jest z nami, jest przeciwko nam i utwierdzają w przekonaniu, że istnieje jakaś jedyna i słuszna prawda, z którą akurat się utożsamiamy.

  czytaj
 • Anna Mleczko

  03 sty 2022

  czyta się 2 min
  czytaj