Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

 • Daria Nowak

  21 gru 2021

  czyta się 7 min
  czytaj

  Jak nauczyć krowę korzystać z nocnika? Szybko!

  Nadmiar odchodów wydalanych przez bydło jest kłopotem nie tylko dla rolników. Stanowi także poważne zagrożenie dla środowiska i klimatu. Aby temu zaradzić, naukowcy posunęli się do nietypowego rozwiązania – postanowili nauczyć krowy korzystać z nocnika!

  czytaj
 • Patrycja Jakubek

  17 gru 2021

  czyta się 4 min
  czytaj

  #recenzja Cesarz Wszech Chorób. Biografia Raka

  Podróż przez historię nauki i medycyny, której głównym (anty)bohaterem jest rak. Lektura przeznaczona nie tylko dla miłośników biologii, lecz również dla tych, którzy chcieliby zrozumieć, na czym polega złożoność nowotworów i dlaczego nadal stanowią one wyzwanie dla współczesnej medycyny.

  czytaj
 • Adam Zbyryt

  08 gru 2021

  czyta się 9 min
  czytaj

  Trujące przepiórki, czyli rzecz o toksycznych ptakach

  Trujące zwierzęta zazwyczaj kojarzą się z gadami, płazami lub owadami. Okazuje się jednak, że na świecie występuje co najmniej kilka gatunków ptaków, których spożycie może źle się skończyć dla tego, kto tego spróbuje. Wbrew przypuszczeniom, nie występują one tylko w tropikach, ale można je spotkać również w Polsce.

  czytaj
 • Zofia Śmiałek

  03 gru 2021

  czyta się 6 min
  czytaj

  Nie łam się! – czyli dlaczego metal czasami zawodzi

  Biorę do ręki drucik. Obracam go w palcach i zginam kilka razy. Drucik łamie się w łatwością. Coś z nim chyba jest nie tak, przecież metal to taki wytrzymały materiał. W poniższym artykule opowiadam o strukturze metalu i jego właściwościach. Wyjaśniam dlaczego czasami metal tak łatwo jest złamać, mimo że jego wytrzymałość i plastyczność wydaje się temu przeczyć.

  czytaj
 • Kinga Rogowska

  01 gru 2021

  czyta się 5 min
  czytaj

  Wszystko w swoim czasie, czyli retoryczne kairos

  Jeśli masz chwilę, to porozmawiajmy o czasie. Czym jest kairos, oprócz trudnego do uchwycenia bożka szczęśliwego zbiegu okoliczności? Jak to pojęcie ma się do polityki i memów, które bawiły jeszcze parę tygodni temu, a dzisiaj nie wywołują nawet uśmiechu? Dlaczego, przygotowując publiczne wypowiedzi, warto iść z duchem czasu? Za chwilę się tego dowiesz – wszystko w swoim… czasie.

  czytaj
 • Monika Chylińska

  26 lis 2021

  czyta się 6 min
  czytaj

  Co cię nie wyżywi, to cię ubierze

  Jest taki polimer, który rano znalazł się w moim brzuchu razem z owsianką. To głównie z niego składa się moja bielizna (oczywiście jeśli wierzyć deklaracjom producenta). Zrobiłam na nim listę zakupów, „spogląda” na mnie też ze skórek od arbuza, którego przed chwilą zjadłam, a pod wdzięczną nazwą E460 mogę go znaleźć w tabletce na ból głowy.

  czytaj