Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.
Gdybym miała wskazać kilka cech wspólnych wyjątkowo różnorodnej grupy zawodowej, jaką niewątpliwie są naukowcy, byłyby to zapewne ciekawość świata, chroniczna niechęć do biurokracji oraz marzenie o zdobyciu najwyższego naukowego trofeum, czyli Nagrody Nobla. Na tę nagrodę nie mogą jednak liczyć wszyscy naukowcy, ponieważ jest przyznawana jedynie w takich kategoriach jak: fizyka, chemia, fizjologia i medycyna, literatura, ekonomia (od 1968 r.) oraz pokojowa Nagroda Nobla, która jako jedyna przyznawana jest nie w Szwecji, ale w Norwegii za: „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział w stowarzyszeniach pokojowych i ich promocję”. Dlaczego właśnie te, a nie inne dziedziny zostały wskazane przez fundatora? Kim był sam Nobel i skąd miał na to pieniądze? No i co takiego nobliści robią ze swoją nagrodą? Przeczytajcie…
czytajDrożdże piekarskie czy winiarskie to mikroorganizm wykorzystywany w przemyśle spożywczym od tysięcy lat. Prócz wyrobów piekarniczych, gorzelniczych czy winiarskich drożdże przyczyniają się także do rozwoju nauki i badań nad wieloma chorobami ludzkimi. Drożdże stanowią dobry model do badań chorób neurodegeneracyjnych czy nowotworów, a także procesów starzenia. Jako bardzo dobrze poznany mikroorganizm, drożdże są wykorzystywane w wielu laboratoriach niezmiernie przyczyniając się do rozwoju nauki.
czytajDzisiejsze dzieci bardzo szybko dowiadują się, że bociany, które wiosną przylatują do Polski, jesienią wybiorą się w podróż do dużo cieplejszej i przyjaznej zimą Afryki, by wraz z pierwszymi ciepłymi dniami kolejnego roku wrócić do Europy. Fakt, że zwierzęta odbywają migracje, jest dla nas naturalny i oczywisty, ale nie zawsze tak było.
czytajZespół badaczy udokumentował, jak dzikie kakadu z Australii uczą się od siebie niezwykłej umiejętności: otwierania kosza na śmieci w poszukiwaniu resztek jedzenia. Badanie to jako pierwsze na świecie potwierdza, że to pomysłowe zachowanie nie jest wynikiem odziedziczonych przez papugi genów, lecz zostało faktycznie wyuczone poprzez naśladowanie.
czytajTygodnik „Time” w wydaniu z 31 grudnia 1999 roku uznał Alberta Einsteina za człowieka stulecia. Jeśli jednak wierzyć powiedzeniu, że za każdym sukcesem mężczyzny stoi wyjątkowa kobieta, to w przypadku Alberta Einsteina tą kobietą była z całą pewnością Mileva Marić, jego zupełnie nieistniejąca w świadomości społecznej pierwsza żona. Dlaczego tak mało wiemy o kobiecie, która zawładnęła uczuciami Einsteina na tyle silnie, że związał się z nią wbrew woli własnej rodziny? Kim była i jaki miała wpływ na pracę męża?
czytajTrendy dietetyczne oraz zdrowotne nierzadko są wyznaczane przez pojawiające się na rynku popularnonaukowe bestsellery. Niestety, nie wszyscy autorzy poradników zdrowotnych i dietetycznych mają odpowiednie kompetencje, aby udzielać rad żywieniowych lub umiejętnie posługiwać się literaturą naukową. W artykule znajdziesz wskazówki, które podpowiedzą ci, na co zwracać uwagę przed zakupem takich książek, a także jak pozostać czujnym podczas ich lektury, aby nie mylić nauki z pseudonauką.
czytaj