Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

 • Daria Nowak

  27 paź 2021

  czyta się 4 min
  czytaj

  Te papugi znają sposób na szybkie uczenie się – a czy Ty już go znasz?

  Zespół badaczy udokumentował, jak dzikie kakadu z Australii uczą się od siebie niezwykłej umiejętności: otwierania kosza na śmieci w poszukiwaniu resztek jedzenia. Badanie to jako pierwsze na świecie potwierdza, że to pomysłowe zachowanie nie jest wynikiem odziedziczonych przez papugi genów, lecz zostało faktycznie wyuczone poprzez naśladowanie.

  czytaj
 • Daniel Jabłoński

  23 paź 2021

  czyta się 10 min
  czytaj

  Ślimaki i jajeczka w muzyce, czyli skąd wziął się zapis nutowy?

  Nie ma człowieka, który potrafiłby się posługiwać wszystkimi językami świata, jednak jest coś, za pomocą czego dogadają się z pewnością wszyscy muzycy. Nuty! Sprawa jest prosta jak linia. Gdy dodamy jeszcze cztery, możemy zapisywać i wykonywać dzieło muzyczne.

  czytaj
 • Michał Czub

  22 paź 2021

  czyta się 3 min
  czytaj

  Śmierć na dnie Bałtyku?

  W oczach twórcy nowożytnej koncepcji broni chemicznej, Fritza Habera – niemieckiego chemika żydowskiego pochodzenia uhonorowanego Nagrodą Nobla za opracowanie syntezy amoniaku, twórcy pierwszych nawozów sztucznych – główną przesłanką do jej wykorzystania był rzekomy humanitaryzm. Użycie toksycznych substancji w masowym rażeniu na polach bitwy miało według niego zapobiec wielu okaleczeniom i wieloletniemu powojennemu cierpieniu. Miało też znacząco skrócić sam czas trwania konfliktów.

  czytaj
 • Elżbieta Grządka

  21 paź 2021

  czyta się 15 min
  czytaj

  Gdy druga połowa to „większa połowa” – historia Milevy Marić

  Tygodnik „Time” w wydaniu z 31 grudnia 1999 roku uznał Alberta Einsteina za człowieka stulecia. Jeśli jednak wierzyć powiedzeniu, że za każdym sukcesem mężczyzny stoi wyjątkowa kobieta, to w przypadku Alberta Einsteina tą kobietą była z całą pewnością Mileva Marić, jego zupełnie nieistniejąca w świadomości społecznej pierwsza żona. Dlaczego tak mało wiemy o kobiecie, która zawładnęła uczuciami Einsteina na tyle silnie, że związał się z nią wbrew woli własnej rodziny? Kim była i jaki miała wpływ na pracę męża?

  czytaj
 • Patrycja Jakubek

  21 paź 2021

  czyta się 7 min
  czytaj

  Na ile możemy ufać bestsellerom na temat zdrowego odżywiania? Pięć wskazówek pomagających odróżnić naukę od pseudonauki

  Trendy dietetyczne oraz zdrowotne nierzadko są wyznaczane przez pojawiające się na rynku popularnonaukowe bestsellery. Niestety, nie wszyscy autorzy poradników zdrowotnych i dietetycznych mają odpowiednie kompetencje, aby udzielać rad żywieniowych lub umiejętnie posługiwać się literaturą naukową. W artykule znajdziesz wskazówki, które podpowiedzą ci, na co zwracać uwagę przed zakupem takich książek, a także jak pozostać czujnym podczas ich lektury, aby nie mylić nauki z pseudonauką.

  czytaj
 • Dawid Myśliwiec

  20 paź 2021

  czyta się 7 min
  czytaj

  Dzień dobry!

  Na początku tego roku miałem przyjemność wysłuchać audiobooka Nassima Taleba pod tytułem 'Fooled by Randomness' (czyli w polskim tłumaczeniu: 'Zwiedzeni przez losowość'). Nie odważę się stwierdzić, że zalał mnie on potokiem nowych nieznanych faktów, że otworzył drzwi do nieznanych dotąd pokładów wiedzy. Podsumował jednak (i to w sposób co najmniej doskonały) kilka strzępków myśli, które od dłuższego czasu kotłowały mi się w głowie. I to dzięki tej pozycji możecie teraz przeczytać ten tekst.

  czytaj