DNA nieznanej linii mamutów

#2021inScience

Czytaj dalej

nauki przyrodnicze

DNA z zębów

W lutym 2021 roku w czasopiśmie Nature ukazała się praca opublikowana przez międzynarodowy zespół naukowców, którym udało się zsekwencjonować DNA liczące sobie nawet do 1,65 milionów lat. Materiał genetyczny wyizolowano z trzech próbek zębów należących do mamutów, które zostały wydobyte z syberyjskiej zmarzliny w latach 70-tych. Ustalenie sekwencji DNA z tak starych próbek nie byłoby możliwe, gdyby nie postęp, jaki dokonał się w ostatnich latach w technologii sekwencjonowania oraz bioinformatyce. Odczytanie kolejności par zasad DNA pochodzącego z prastarych próbek stanowi wyzwanie ze względu na degradację materiału genetycznego, który wraz z upływem czasu prowadzi do powstania fragmentów zbyt krótkich, aby możliwe było odczytanie zawartej w nich informacji. Chociaż niskie temperatury mogą znacząco zahamować fragmentację DNA, nie każdy materiał wydobyty z wiecznej zmarzliny nadaje się do powielenia, a następnie analizy. Proces ten można porównać do puzzli, gdzie stopień trudności wzrasta wraz ze zmniejszającymi się elementami układanki.

Hybryda gatunków

Znaczenie tej pracy sięga jednak dalej niż sam fakt poznania sekwencji najstarszego genomu. Do tej pory uważano, że mamuty kolumbijskie, zamieszkujące regiony Ameryki Północnej oraz Środkowej, wyewoluowały od mamutów włochatych. Jednak materiał genetyczny pozyskany z najstarszej próbki, wydobytej na terenie wsi Krestovka w Rosji, wskazał na istnienie wcześniej nieznanej linii mamutów. Wyniki analizy DNA wskazują na to, że połowa genomu mamuta kolumbijskiego jest zgodna z genomem „mamuta z Krestovki”, a druga połowa – z genomem mamuta włochatego. Szacuje się, że do hybrydyzacji tych dwóch gatunków doszło ok. 420 tysięcy lat temu.

Nowe odkrycia w zasięgu ręki

Poprzednim wiekowym rekordzistą było DNA wyizolowane z kości nogi konia mającej 560-780 tysięcy lat, zatem przekroczenie miliona lat przesuwa granicę tego, co jest w zasięgu możliwości nauki, a zatem otwiera drzwi do nowych odkryć. Prawdopodobny wiek najstarszego możliwego do odkrycia DNA szacuje się na 2,6 miliona lat, co sięga czasów powstania wiecznej zmarzliny.

Opublikowano w dziale nauki przyrodnicze dnia 02 sty 2022

Żródła

Callaway, E. (2021) Million-year-old mammoth genomes shatter record for oldest ancient DNA. Nature 590, 537-538. Pobrano z: https://www.nature.com/articles/d41586-021-00436-x#ref-CR1 (Dnia: 2.1.2022). 

Zdjęcie: Larry D. Moore, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27852042