#takbyło | Co łączy koloidalne srebro z Misiem Colargolem i Papą Smerfem?

Czy to możliwe, że ktoś może mieć niebieską skórę? To zaskakujący, acz na szczęście rzadki, efekt to konsekwencja nadmiaru srebra w organizmie. Dlaczego srebro może wpływać tak na naszą skórę i czy istnieją sposoby na uniknięcie tej dziwacznej przypadłości? Oto odpowiedzi na te pytania.

Czytaj dalej

nauki o zdrowiu

Argyria jest zespołem objawów, w którym skóra osoby dotkniętej tą przypadłością przybiera niebieski lub szaroniebieski odcień. Jak to jest możliwe? Otóż, przyjmowanie dużych ilości srebra do organizmy skutkuje odkładaniem się go w tkankach. Dodatkowo związki srebra pod wpływem działania promieni słonecznych degradują się do metalicznego srebra lub siarczku srebra - to te dwie substancje są odpowiedzialne za kolor skóry osób cierpiących na srebrzycę.

Paul Karason (1950-2013) - Amerykanin cierpiący na argyrię, spowodowaną nadmiernym przyjmowaniem srebra koloidalnego

Początkowo argyria była rozpoznawana głównie wśród osób pracujących w kopalniach srebra lub zakładach przetwarzających ten metal, gdzie osoby te były narażone na kontakt z tym metalem. 

Na początku XX wieku odkryto właściwości bakteriobójcze srebra koloidalnego, co spowodowało jego powszechne zastosowanie w farmacji i medycynie. Jednak wraz z rozwojem antybiotyków stosowanie srebra w medycynie zostało zmarginalizowane. 

Warto zaznaczyć, że nie każde stosowanie związków srebra prowadzi do argyrii. Aby do tego doszło, srebro musi dostać się do wnętrza organizmu, w dawce przekraczającej  0,014 mg Ag na kilogram masy ciała dziennie.

Argyria jest sklasyfikowana jako przykry acz niegroźny problem natury  kosmetycznej, a nie choroba. Jednak efekt niebieskoszarej skóry jest problemem nieodwracalnym. Ale oprócz argyrii nadmiar srebra w organizmie może powodować np. zmiany neurologiczne.

Srebro nie pełni żadnej biologicznej funkcji w organizmie, nie ma zatem powodów do stosowania go wewnętrznie.

Kolargol - preparat silnie rozdrobnionego srebra, zawierający nie mniej niż 70% Ag. Na zdjęciu: Miś Colargol –  postać stworzona w latach 50. XX wieku, ulubieniec dzieci pamiętających dobranocki ;) 


Garść ciekawostek o srebrzycy pochodzi z filmu Argyria | Słowo na sobotę #1, opublikowanego na YT 29 lis 2014r na kanale Uwaga! Naukowy Bełkot

Opublikowano w dziale nauki o zdrowiu dnia 23 paź 2023

Żródła