Wydrukowane mięso

#2021inScience

Czytaj dalej

nauki przyrodnicze

Czy jedzenie mięsa wyprodukowanego bez cierpienia zwierząt i bez wytwarzania ogromnego śladu węglowego jest możliwe? Takie mięso to marzenie wielu osób i choć jeszcze nie jest dostępne na sklepowych półkach, to być może w przyszłości zastąpi ono tradycyjne mięso. 

Burger z komórek macierzystych

W 2013 roku po raz pierwszy zaprezentowano burgera powstałego z mięsa wyhodowanego w laboratorium (BBC, 2013). Naukowcy pobrali komórki macierzyste od krowy aby następnie wyhodować z nich w laboratorium pasma tkanki mięśniowej i ostatecznie połączyć je w burgera.  Eksperci powiedzieli wtedy, że mięso to smakuje bardzo podobnie do tradycyjnego mięsa, choć jest mniej soczyste. Soczystość mięsa może być zapewniona przez odpowiednią ilość tłuszczu w tkance – taka właśnie jest wołowina powstała z ras krów Wagyu, która charakteryzuje się wyjątkową jakością i smakiem, ale też odpowiednia ceną. 

Stek z drukarki

W tym roku (2021) naukowcy z Japonii po raz pierwszy wybiodrukowali 3D właśnie wołowinę Wagyu  (Kang, i in., 2021; Lavars, 2021). Dzięki użyciu biodrukarki 3D naukowcy z Uniwersytetu Osakijskiego wydrukowali stek, który tak jak tradycyjna wołowina z ras krów Wagyu charakteryzuje się wysoką marmurkowatością, czyli odpowiednia zawartością i rozkładem tłuszczu. Naukowcy pobrali od krów odpowiedniej rasy zarówno komórki satelitowe mięśni oraz komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej. Komórki te były hodowane w laboratorium, namnażane i „kierowane” przez naukowców tak, aby stać się różnymi typami komórek potrzebnych do tworzenia pojedynczych włókien mięśni, tłuszczu i naczyń krwionośnych. Zostały one następnie użyte do biodruku, żeby stworzyć stek, co prawda na razie niewielkich rozmiarów, ale jak najbardziej przypominający stek komercyjny. 

Taka technologia pozwoli na biodrukowanie steków z odpowiednią marmurkowatością po to, aby i wyglądem i smakiem nie różniły się od tradycyjnej wołowiny i innych mięs. Takie odkrycia dają nadzieję, że w nieodległej przyszłości półki sklepowe zapełnią się produktami mięsnymi wyprodukowanymi bez cierpienia zwierząt. 

Opublikowano w dziale nauki przyrodnicze dnia 02 sty 2022

Żródła

BBC NEWS (2013) World's first lab-grown burger is eaten in London. Pobrano z: https://www.bbc.com/news/science-nvironment-23576143 (Dnia: 2.1.2022).

Kang, D.H., Louis, F., Liu, H., Shimoda, H., Nishiyama, Y., Nozawa, H., Kakitani, M., Takagi, D., Kasa, D., Nagamori, E., Irie, S., Kitano S., Matsusaki M. (2021) Engineered whole cut meat-like tissue by the assembly of cell fibers using tendon-gel integrated bioprinting. Nature Communications 12, 5059. 

Lavars, N. (2021) Japanese scientists produce first 3D-bioprinted, marbled Wagyu beef. Pobrano z: https://newatlas.com/science/world-first-lab-grown-wagyu-beef-japan/ (Dnia: 2.1.2022). 

Zdjęcie: Peachyeung316 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=102378398