Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

 • Daniel Jabłoński

  01 kwi 2022

  czyta się 12 min
  czytaj

  Lepiej wytłumić pokój

  W tej małej liście opiszę krótko cztery instrumenty, które jeśli zdecydujecie się na ćwiczenia w domu, mogą sprowokować sąsiada do zapukania w wasze drzwi. Nie chodzi o zdyskredytowanie czy wyliczenie “wad”, ponieważ na każdym z nich można zagrać piękną muzykę, a to właśnie jest ich istotą. Jest to raczej luźny, subiektywny przegląd włączający ciekawostki konstrukcyjne i historyczne danych instrumentów. Może któregoś z nich nie znacie? Może jakiś fakt będzie dla Was zaskakujący? Zapraszam do lektury!

  czytaj
 • Daria Nowak

  21 sty 2022

  czyta się 14 min
  czytaj

  O pierścionku słów kilka - czyli co ma wspólnego naparstek z diamentem

  Nie ma chyba małżeństwa, które nie wspomina z uśmiechem dnia swoich oświadczyn. Oglądamy je w social mediach, czytamy o nich w książkach… Jednak kto w ogóle wpadł na pomysł klękania z pierścionkiem?

  czytaj
 • Kinga Rogowska

  01 gru 2021

  czyta się 5 min
  czytaj

  Wszystko w swoim czasie, czyli retoryczne kairos

  Jeśli masz chwilę, to porozmawiajmy o czasie. Czym jest kairos, oprócz trudnego do uchwycenia bożka szczęśliwego zbiegu okoliczności? Jak to pojęcie ma się do polityki i memów, które bawiły jeszcze parę tygodni temu, a dzisiaj nie wywołują nawet uśmiechu? Dlaczego, przygotowując publiczne wypowiedzi, warto iść z duchem czasu? Za chwilę się tego dowiesz – wszystko w swoim… czasie.

  czytaj
 • Elżbieta Grządka

  12 lis 2021

  czyta się 10 min
  czytaj

  O Noblu i jego nagrodzie

  Gdybym miała wskazać kilka cech wspólnych wyjątkowo różnorodnej grupy zawodowej, jaką niewątpliwie są naukowcy, byłyby to zapewne ciekawość świata, chroniczna niechęć do biurokracji oraz marzenie o zdobyciu najwyższego naukowego trofeum, czyli Nagrody Nobla. Na tę nagrodę nie mogą jednak liczyć wszyscy naukowcy, ponieważ jest przyznawana jedynie w takich kategoriach jak: fizyka, chemia, fizjologia i medycyna, literatura, ekonomia (od 1968 r.) oraz pokojowa Nagroda Nobla, która jako jedyna przyznawana jest nie w Szwecji, ale w Norwegii za: „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział w stowarzyszeniach pokojowych i ich promocję”. Dlaczego właśnie te, a nie inne dziedziny zostały wskazane przez fundatora? Kim był sam Nobel i skąd miał na to pieniądze? No i co takiego nobliści robią ze swoją nagrodą? Przeczytajcie…

  czytaj
 • Daniel Jabłoński

  23 paź 2021

  czyta się 10 min
  czytaj

  Ślimaki i jajeczka w muzyce, czyli skąd wziął się zapis nutowy?

  Nie ma człowieka, który potrafiłby się posługiwać wszystkimi językami świata, jednak jest coś, za pomocą czego dogadają się z pewnością wszyscy muzycy. Nuty! Sprawa jest prosta jak linia. Gdy dodamy jeszcze cztery, możemy zapisywać i wykonywać dzieło muzyczne.

  czytaj
 • Elżbieta Grządka

  21 paź 2021

  czyta się 15 min
  czytaj

  Gdy druga połowa to „większa połowa” – historia Milevy Marić

  Tygodnik „Time” w wydaniu z 31 grudnia 1999 roku uznał Alberta Einsteina za człowieka stulecia. Jeśli jednak wierzyć powiedzeniu, że za każdym sukcesem mężczyzny stoi wyjątkowa kobieta, to w przypadku Alberta Einsteina tą kobietą była z całą pewnością Mileva Marić, jego zupełnie nieistniejąca w świadomości społecznej pierwsza żona. Dlaczego tak mało wiemy o kobiecie, która zawładnęła uczuciami Einsteina na tyle silnie, że związał się z nią wbrew woli własnej rodziny? Kim była i jaki miała wpływ na pracę męża?

  czytaj