Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

 • Anna Mleczko

  27 mar 2023

  czyta się 4 min
  czytaj

  Koniec testowania leków na zwierzętach?

  W styczniu 2023 roku na łamach portalu SCIENCE doniesiono, że amerykańska Agencja Żywności i Leków, FDA nie będzie już wymagać testowania leków na zwierzętach w badaniach przedklinicznych przed badaniem leków na ludziach. Nowe prawo z zadowoleniem zostało przyjęte przez organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt, lecz niektórzy twierdzą, że mimo tego postępu, zmiana nie nastąpi szybko.

  czytaj
 • Anna Mleczko

  13 mar 2023

  czyta się 2 min
  czytaj

  Życie po życiu, czyli jadalne żelki ze zużytych turbin wiatrowych!

  Energia pozyskiwana z wiatru zyskuje ostatnimi laty na popularności. Jednak wszystko ma swoje wady i niestety nie wiadomo jeszcze jak można zutylizować lub zrecyklingować zużyte łopaty turbin wiatrowych. Naukowcy znani są z dużej pomysłowości, postanowili więc, że wielkie łopaty wiatraków będą przekształcać w... jadalne żelowe misie. A Ty zjadł_byś takiego misia?

  czytaj
 • Patrycja Jakubek

  06 mar 2023

  czyta się 5 min
  czytaj

  Co powie ryba? O genach skrywających tajemnicę długowieczności

  Czy zastanawialiście się kiedyś, co sprawia, że jedne zwierzęta mogą żyć zaledwie kilka lat, natomiast inne nawet całe stulecia? Czym wyróżnia się genom zwierząt długowiecznych? Naukowcy postanowili poszukać odpowiedzi na to pytanie w genomie ryb z rodzaju Sebastes, których długość życia, w zależności od gatunku, waha się między 11 a nawet 200 lat. Badacze zidentyfikowali 2 grupy genów najbardziej powiązane z długowiecznością, które nie pozostają bez znaczenia również u człowieka.

  czytaj
 • Mira Nowak

  09 lip 2022

  czyta się 8 min
  czytaj

  Przychodzi elektryk do biologa…a powstaje sztuczna komórka nerwowa

  Badacze z Laboratory of Organic Electronics jako pierwsi stworzyli sztuczną komórkę nerwową zdolną do zintegrowania z żywą rośliną. Naukowcy otworzyli tym samym nowe możliwości w projektowaniu bionicznych protez i leczeniu neurologicznych schorzeń.

  czytaj
 • Patrycja Jakubek

  13 kwi 2022

  czyta się 10 min
  czytaj

  O niebezpiecznym związku polityki i (pseudo)nauki na przykładzie łysenkizmu

  W ostatnich 20 latach obserwuje się dynamiczny rozwój badań w dziedzinie epigenetyki, która osobiście fascynuje mnie, odkąd pierwszy raz spotkałam się z tym pojęciem na studiach. Jednocześnie należy przyznać, że to temat dość chwytliwy i medialny, a zatem podatny na wyciąganie zbyt daleko idących wniosków na podstawie niedostatecznej ilości danych (Maderspacher, 2010). O ile jesteśmy w stanie zrozumieć, że stosowanie zbytnich uproszczeń czy myślenie życzeniowe przez osoby niezwiązane profesjonalnie z nauką może się zdarzyć, tak obserwowanie takiego zjawiska wśród naukowców wzbudza już pewien niepokój. Mowa jest tutaj o wskrzeszeniu pamięci o Trofimie Łysenko i jego „dokonaniach” wśród niektórych rosyjskich naukowców na skutek odkryć związanych z dziedziczeniem epigenetycznym (Kolchinsky i in., 2017). Jeśli jesteście ciekawi, co mają ze sobą wspólnego epigenetyka, twórca pierwszej teorii ewolucji oraz sowiecki agrobiolog – zapraszam do dalszej lektury.

  czytaj
 • Elżbieta Grządka

  08 kwi 2022

  czyta się 4 min
  czytaj

  Gdy niedoskonałość jest zaletą, czyli dlaczego niebo jest niebieskie

  Nie lubię zimy. Nie dość, że jest zimno, bywa mokro i ślisko, to jeszcze dzień jest na tyle krótki, że praktycznie jesteśmy pozbawieni jednego z piękniejszych widoków na świecie, czyli błękitnego nieba. Jak to się dzieje, że niebo jest niebieskie i dlaczego zmienia kolor o wschodzie i zachodzie słońca? Przeczytajcie…

  czytaj
 • Mira Nowak

  18 lut 2022

  czyta się 4 min
  czytaj

  Śpiewa jak z neuronów! - czyli o tym jak czytać ptakom w myślach

  Zespół badaczy opracował sposób, aby przewidywać co i kiedy zaśpiewają zeberki. Nowa metoda naukowców może zrewolucjonizować badania nad komunikacją, a także pomóc przywrócić niektórym ludziom mowę.

  czytaj
 • Anna Mleczko

  04 lut 2022

  czyta się 6 min
  czytaj

  Ludzie, owady i rybosom – czyli krótko o trzech książkach popularnonaukowych, które warto poznać

  Jesteś fanem/fanką owadów? A może ich nie lubisz? Jesteś ciekaw/a tego, jakie są jedne z największych porażek ludzkości albo interesują Cię kulisy Nagrody Nobla? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś/łeś twierdząco, zapraszam do lektury krótkich recenzji trzech książek, które moim zdaniem naprawdę warto poznać i przeczytać.

  czytaj
 • Monika Chylińska

  03 sty 2022

  czyta się 1 min
  czytaj

  Kawa w probówce

  #2021inScience

  czytaj
 • Anna Mleczko

  03 sty 2022

  czyta się 2 min
  czytaj