Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

 • Daria Nowak

  09 lip 2022

  czyta się 8 min
  czytaj

  Przychodzi elektryk do biologa…a powstaje sztuczna komórka nerwowa

  Badacze z Laboratory of Organic Electronics jako pierwsi stworzyli sztuczną komórkę nerwową zdolną do zintegrowania z żywą rośliną. Naukowcy otworzyli tym samym nowe możliwości w projektowaniu bionicznych protez i leczeniu neurologicznych schorzeń.

  czytaj
 • Patrycja Jakubek

  13 kwi 2022

  czyta się 10 min
  czytaj

  O niebezpiecznym związku polityki i (pseudo)nauki na przykładzie łysenkizmu

  W ostatnich 20 latach obserwuje się dynamiczny rozwój badań w dziedzinie epigenetyki, która osobiście fascynuje mnie, odkąd pierwszy raz spotkałam się z tym pojęciem na studiach. Jednocześnie należy przyznać, że to temat dość chwytliwy i medialny, a zatem podatny na wyciąganie zbyt daleko idących wniosków na podstawie niedostatecznej ilości danych (Maderspacher, 2010). O ile jesteśmy w stanie zrozumieć, że stosowanie zbytnich uproszczeń czy myślenie życzeniowe przez osoby niezwiązane profesjonalnie z nauką może się zdarzyć, tak obserwowanie takiego zjawiska wśród naukowców wzbudza już pewien niepokój. Mowa jest tutaj o wskrzeszeniu pamięci o Trofimie Łysenko i jego „dokonaniach” wśród niektórych rosyjskich naukowców na skutek odkryć związanych z dziedziczeniem epigenetycznym (Kolchinsky i in., 2017). Jeśli jesteście ciekawi, co mają ze sobą wspólnego epigenetyka, twórca pierwszej teorii ewolucji oraz sowiecki agrobiolog – zapraszam do dalszej lektury.

  czytaj
 • Elżbieta Grządka

  08 kwi 2022

  czyta się 4 min
  czytaj

  Gdy niedoskonałość jest zaletą, czyli dlaczego niebo jest niebieskie

  Nie lubię zimy. Nie dość, że jest zimno, bywa mokro i ślisko, to jeszcze dzień jest na tyle krótki, że praktycznie jesteśmy pozbawieni jednego z piękniejszych widoków na świecie, czyli błękitnego nieba. Jak to się dzieje, że niebo jest niebieskie i dlaczego zmienia kolor o wschodzie i zachodzie słońca? Przeczytajcie…

  czytaj
 • Daria Nowak

  18 lut 2022

  czyta się 4 min
  czytaj

  Śpiewa jak z neuronów! - czyli o tym jak czytać ptakom w myślach

  Zespół badaczy opracował sposób, aby przewidywać co i kiedy zaśpiewają zeberki. Nowa metoda naukowców może zrewolucjonizować badania nad komunikacją, a także pomóc przywrócić niektórym ludziom mowę.

  czytaj
 • Adam Zbyryt

  11 lut 2022

  czyta się 11 min
  czytaj

  Sroka złodziejka? Ile w tym prawdy

  Zagadnienie kompulsywnej fascynacji srok błyskotkami, osadzonej mocno w kulturze, intrygowało mnie od lat...

  czytaj
 • Anna Mleczko

  04 lut 2022

  czyta się 6 min
  czytaj

  Ludzie, owady i rybosom – czyli krótko o trzech książkach popularnonaukowych, które warto poznać

  Jesteś fanem/fanką owadów? A może ich nie lubisz? Jesteś ciekaw/a tego, jakie są jedne z największych porażek ludzkości albo interesują Cię kulisy Nagrody Nobla? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś/łeś twierdząco, zapraszam do lektury krótkich recenzji trzech książek, które moim zdaniem naprawdę warto poznać i przeczytać.

  czytaj
 • Grzegorz Cichowicz

  28 sty 2022

  czyta się 8 min
  czytaj

  Wojny polimorfów

  Występowanie wielu odmian krystalicznych danej substancji chemicznej nazywane jest polimorfizmem. Każda z takich odmian polimorficznych charakteryzuje się innym ułożeniem cząsteczek chemicznych w sieci krystalicznej. Z pozoru nieznaczna zmiana architektury całego kryształu może spowodować istotne zmiany we właściwościach chemicznych i fizycznych kryształu. Co więcej, ta nieznaczna strukturalna zmiana może jednym zapewnić morze gotówki, a innym morze problemów.

  czytaj
 • Magdalena Kulma

  26 sty 2022

  czyta się 10 min
  czytaj

  Śmiertelny taniec toksyny

  Co wspólnego mają zabójcze toksyny i pływanie synchroniczne? Zarówno toksyny jak i pływaczki synchroniczne wykorzystują skomplikowany układ choreograficzny, aby osiągnąć swój cel. Z tą różnicą, że celem pływaczek jest złoty medal na olimpiadzie, a dla toksyny zabójstwo zaatakowanej komórki. Okazuje się, że toksyczne białka produkowane przez chorobotwórcze bakterie nie zabijają swojej ofiary jednym, szybkim dźgnięciem. Wręcz przeciwnie, przed morderstwem wykonują skomplikowany taniec na powierzchni swojej przyszłej ofiary, aby dopiero w kulminacyjnym momencie wbić w komórkę nawet do kilkudziesięciu sztyletów jednocześnie.

  czytaj
 • Anna Mleczko

  03 sty 2022

  czyta się 2 min
  czytaj
 • Monika Chylińska

  03 sty 2022

  czyta się 1 min
  czytaj

  Kawa w probówce

  #2021inScience

  czytaj