Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

 • Dawid Myśliwiec

  03 lis 2021

  czyta się 1 min
  czytaj

  Czego bocian przebity włócznią nauczył nas o migracjach #naszybko

  Dzisiejsze dzieci bardzo szybko dowiadują się, że bociany, które wiosną przylatują do Polski, jesienią wybiorą się w podróż do dużo cieplejszej i przyjaznej zimą Afryki, by wraz z pierwszymi ciepłymi dniami kolejnego roku wrócić do Europy. Fakt, że zwierzęta odbywają migracje, jest dla nas naturalny i oczywisty, ale nie zawsze tak było.

  czytaj
 • Daria Nowak

  27 paź 2021

  czyta się 4 min
  czytaj

  Te papugi znają sposób na szybkie uczenie się – a czy Ty już go znasz?

  Zespół badaczy udokumentował, jak dzikie kakadu z Australii uczą się od siebie niezwykłej umiejętności: otwierania kosza na śmieci w poszukiwaniu resztek jedzenia. Badanie to jako pierwsze na świecie potwierdza, że to pomysłowe zachowanie nie jest wynikiem odziedziczonych przez papugi genów, lecz zostało faktycznie wyuczone poprzez naśladowanie.

  czytaj
 • Michał Czub

  22 paź 2021

  czyta się 3 min
  czytaj

  Śmierć na dnie Bałtyku?

  W oczach twórcy nowożytnej koncepcji broni chemicznej, Fritza Habera – niemieckiego chemika żydowskiego pochodzenia uhonorowanego Nagrodą Nobla za opracowanie syntezy amoniaku, twórcy pierwszych nawozów sztucznych – główną przesłanką do jej wykorzystania był rzekomy humanitaryzm. Użycie toksycznych substancji w masowym rażeniu na polach bitwy miało według niego zapobiec wielu okaleczeniom i wieloletniemu powojennemu cierpieniu. Miało też znacząco skrócić sam czas trwania konfliktów.

  czytaj