Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.
Pandemia spowodowana przez wirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że wiele osób, być może po raz pierwszy usłyszało o mRNA, które to zawarte jest w niektórych szczepionkach. Czym właściwie jest mRNA? Jest to bardzo ważna cząsteczka, nie tylko w szczepionkach ale także występująca w naszych komórkach i pełniąca niezwykle istotne funkcje w naszym organizmie.
czytajNadmiar odchodów wydalanych przez bydło jest kłopotem nie tylko dla rolników. Stanowi także poważne zagrożenie dla środowiska i klimatu. Aby temu zaradzić, naukowcy posunęli się do nietypowego rozwiązania – postanowili nauczyć krowy korzystać z nocnika!
czytajJest taki polimer, który rano znalazł się w moim brzuchu razem z owsianką. To głównie z niego składa się moja bielizna (oczywiście jeśli wierzyć deklaracjom producenta). Zrobiłam na nim listę zakupów, „spogląda” na mnie też ze skórek od arbuza, którego przed chwilą zjadłam, a pod wdzięczną nazwą E460 mogę go znaleźć w tabletce na ból głowy.
czytajWęch… Raczej nie przychodzi na myśl jako dominujący zmysł w życiu człowieka. Przez długi czas był niedoceniany, jednak w ostatnich latach naukowcy poświęcają mu coraz więcej uwagi. I mają ku temu słuszne powody!
czytajDrożdże piekarskie czy winiarskie to mikroorganizm wykorzystywany w przemyśle spożywczym od tysięcy lat. Prócz wyrobów piekarniczych, gorzelniczych czy winiarskich drożdże przyczyniają się także do rozwoju nauki i badań nad wieloma chorobami ludzkimi. Drożdże stanowią dobry model do badań chorób neurodegeneracyjnych czy nowotworów, a także procesów starzenia. Jako bardzo dobrze poznany mikroorganizm, drożdże są wykorzystywane w wielu laboratoriach niezmiernie przyczyniając się do rozwoju nauki.
czytajDzisiejsze dzieci bardzo szybko dowiadują się, że bociany, które wiosną przylatują do Polski, jesienią wybiorą się w podróż do dużo cieplejszej i przyjaznej zimą Afryki, by wraz z pierwszymi ciepłymi dniami kolejnego roku wrócić do Europy. Fakt, że zwierzęta odbywają migracje, jest dla nas naturalny i oczywisty, ale nie zawsze tak było.
czytajZespół badaczy udokumentował, jak dzikie kakadu z Australii uczą się od siebie niezwykłej umiejętności: otwierania kosza na śmieci w poszukiwaniu resztek jedzenia. Badanie to jako pierwsze na świecie potwierdza, że to pomysłowe zachowanie nie jest wynikiem odziedziczonych przez papugi genów, lecz zostało faktycznie wyuczone poprzez naśladowanie.
czytaj