Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

 • Anna Mleczko

  27 lut 2023

  czyta się 2 min
  czytaj

  Australijski trip

  W 2023 roku Australia stanie się pierwszym na świecie krajem, który oficjalnie uznaje dwa psychodeliki - psylocybinę i MDMA za… leki na niektóre choroby psychiczne. Psychiatrzy na całym świecie kierują więc swój wzrok na Australię i twierdzą, że jest to „krok w dobrym kierunku”

  czytaj
 • Patrycja Jakubek

  20 lut 2023

  czyta się 5 min
  czytaj

  Zbyt efektywna mikrobiota jelitowa źródłem nadprogramowych kalorii?

  Niecałe 20 lat temu naukowcy wykazali, że mikrobiota jelitowa jest jednym z czynników, który może powodować nadmierną masę ciała u myszy, a odkrycie to zapoczątkowało erę badań nad wpływem zasiedlających nasze jelita mikroorganizmów na bilans energetyczny organizmu. Temat ten został w ostatnim czasie zbadany na grupie ochotników (z nadwagą) przez duńskich naukowców – jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki wpływ miała mikrobiota jelitowa na ich masę ciała, zapraszam do lektury.

  czytaj
 • Patrycja Jakubek

  15 lip 2022

  czyta się 12 min
  czytaj

  Co wiemy o wpływie e-papierosów na zdrowie?

  E-papierosy, szeroko reklamowane jako mniej szkodliwa alternatywa dla tradycyjnych papierosów oraz sposób na łatwiejsze rzucenie palenia, dość szybko zyskały na popularności i w ostatnich latach przyciągają coraz więcej użytkowników. Problem w tym, że pierwotne deklaracje dotyczące bezpieczeństwa nie były poparte żadnymi twardymi danymi. Długoterminowy wpływ waporyzacji na zdrowie nadal nie został poznany, jednak stale pojawiają się prace, które wskazują na to, że użytkowanie e-papierosów też niesie za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne.

  czytaj
 • Anna Mleczko

  11 mar 2022

  czyta się 17 min
  czytaj

  Czy filmy science fiction mogą stać się rzeczywistością? - Narządy z biodrukarki 3D nie tylko do przeszczepów!

  Masz przed sobą wybiodrukowany w 3D organ z komórek z własnego ciała. Do czego by go wykorzystać? Pierwsze przychodzi na myśl to – do przeszczepu! Faktycznie, bardzo wielu naukowców chce biodrukować narządy wewnętrzne do przeszczepów, jednak ta zaawansowana technologia może mieć wiele innych zastosowań. Naukowcy mają ogromną wiedzę i fantazję, chcą technologię biodruku 3D oraz biodrukowane narządy w przyszłości wykorzystać do wielu, niezwykle ważnych i przełomowych rzeczy. Biodrukowane jadalne mięso, wyeliminowanie potrzeby wykorzystania zwierząt laboratoryjnych w badaniach, drukowanie spersonalizowanych leków - to tylko kilka przykładów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

  czytaj
 • Anna Mleczko

  25 lut 2022

  czyta się 21 min
  czytaj

  Czy filmy science fiction mogą stać się rzeczywistością? Czyli biodruk narządów ludzkich

  Czy wydrukowanie narządu ludzkiego do przeszczepu to dziś bardziej nauka czy fikcja? Być może już niedługo, niczym kadr z filmu science fiction, będziemy mogli dzięki specjalnym biodrukarkom 3D drukować gotowe narządy do przeszczepów prosto z komórek pobranych od potrzebujących pacjentów. Serce, łąkotka, płuca czy pęcherz moczowy na żądanie? Proszę bardzo! …zejdźmy na ziemię, to jeszcze nie dziś bo naukowców w tej kwestii czeka jeszcze bardzo dużo ciężkiej pracy. Jednak postępy, jakich w ostatnich latach dokonano, pozwalają mieć ogromną nadzieję na to, że w przyszłości pacjenci nie będą musieli latami czekać na przeszczep. Lekarze, inżynierzy tkankowi i biotechnolodzy po prostu im go wydrukują!

  czytaj
 • Patrycja Jakubek

  03 sty 2022

  czyta się 2 min
  czytaj
 • Patrycja Jakubek

  17 gru 2021

  czyta się 4 min
  czytaj

  #recenzja Cesarz Wszech Chorób. Biografia Raka

  Podróż przez historię nauki i medycyny, której głównym (anty)bohaterem jest rak. Lektura przeznaczona nie tylko dla miłośników biologii, lecz również dla tych, którzy chcieliby zrozumieć, na czym polega złożoność nowotworów i dlaczego nadal stanowią one wyzwanie dla współczesnej medycyny.

  czytaj
 • Patrycja Jakubek

  21 paź 2021

  czyta się 7 min
  czytaj

  Na ile możemy ufać bestsellerom na temat zdrowego odżywiania? Pięć wskazówek pomagających odróżnić naukę od pseudonauki

  Trendy dietetyczne oraz zdrowotne nierzadko są wyznaczane przez pojawiające się na rynku popularnonaukowe bestsellery. Niestety, nie wszyscy autorzy poradników zdrowotnych i dietetycznych mają odpowiednie kompetencje, aby udzielać rad żywieniowych lub umiejętnie posługiwać się literaturą naukową. W artykule znajdziesz wskazówki, które podpowiedzą ci, na co zwracać uwagę przed zakupem takich książek, a także jak pozostać czujnym podczas ich lektury, aby nie mylić nauki z pseudonauką.

  czytaj