Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

  • Patrycja Jakubek

    15 lis 2023

    czyta się 2 min
    czytaj

    Przełom w badaniach nad endometriozą?

    Szacuje się, że endometrioza dotyka nawet 10-15% kobiet w wieku rozrodczym, a mechanizmy przyczyniające się do powstawania i rozwoju tej złożonej choroby nadal nie są do końca poznane. Jednak najnowsze doniesienia wskazują na istnienie związku między endometriozą, a infekcją bakteryjną, dzięki czemu możliwe jest opracowanie nowych, potencjalnych metod leczenia tej choroby.

    czytaj
  • Monika Chylińska

    23 paź 2023

    czyta się 2 min
    czytaj

    #takbyło | Co łączy koloidalne srebro z Misiem Colargolem i Papą Smerfem?

    Czy to możliwe, że ktoś może mieć niebieską skórę? To zaskakujący, acz na szczęście rzadki, efekt to konsekwencja nadmiaru srebra w organizmie. Dlaczego srebro może wpływać tak na naszą skórę i czy istnieją sposoby na uniknięcie tej dziwacznej przypadłości? Oto odpowiedzi na te pytania.

    czytaj
  • Patrycja Jakubek

    09 paź 2023

    czyta się 7 min
    czytaj

    Czy post przerywany może zastąpić aktywność fizyczną w walce ze stłuszczoną wątrobą?

    Szacuje się, że nawet co trzecia osoba na świecie może być dotknięta niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Biorąc pod uwagę fakt, że na tę dolegliwość nie istnieje żaden lek, a wszelkie interwencje skupiają się głównie na zmianie stylu życia i sposobu odżywiania, rośnie popularność m.in. postów przerywanych. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak poszczenie co drugi dzień w połączeniu ze wzmożoną aktywnością fizyczną wypada w porównaniu do każdej z tych interwencji przeprowadzonej osobno.

    czytaj
  • Anna Mleczko

    27 lut 2023

    czyta się 2 min
    czytaj

    Australijski trip

    W 2023 roku Australia stanie się pierwszym na świecie krajem, który oficjalnie uznaje dwa psychodeliki - psylocybinę i MDMA za… leki na niektóre choroby psychiczne. Psychiatrzy na całym świecie kierują więc swój wzrok na Australię i twierdzą, że jest to „krok w dobrym kierunku”

    czytaj
  • Patrycja Jakubek

    20 lut 2023

    czyta się 5 min
    czytaj

    Zbyt efektywna mikrobiota jelitowa źródłem nadprogramowych kalorii?

    Niecałe 20 lat temu naukowcy wykazali, że mikrobiota jelitowa jest jednym z czynników, który może powodować nadmierną masę ciała u myszy, a odkrycie to zapoczątkowało erę badań nad wpływem zasiedlających nasze jelita mikroorganizmów na bilans energetyczny organizmu. Temat ten został w ostatnim czasie zbadany na grupie ochotników (z nadwagą) przez duńskich naukowców – jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki wpływ miała mikrobiota jelitowa na ich masę ciała, zapraszam do lektury.

    czytaj
  • Patrycja Jakubek

    15 lip 2022

    czyta się 12 min
    czytaj

    Co wiemy o wpływie e-papierosów na zdrowie?

    E-papierosy, szeroko reklamowane jako mniej szkodliwa alternatywa dla tradycyjnych papierosów oraz sposób na łatwiejsze rzucenie palenia, dość szybko zyskały na popularności i w ostatnich latach przyciągają coraz więcej użytkowników. Problem w tym, że pierwotne deklaracje dotyczące bezpieczeństwa nie były poparte żadnymi twardymi danymi. Długoterminowy wpływ waporyzacji na zdrowie nadal nie został poznany, jednak stale pojawiają się prace, które wskazują na to, że użytkowanie e-papierosów też niesie za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne.

    czytaj
  • Anna Mleczko

    11 mar 2022

    czyta się 17 min
    czytaj

    Czy filmy science fiction mogą stać się rzeczywistością? - Narządy z biodrukarki 3D nie tylko do przeszczepów!

    Masz przed sobą wybiodrukowany w 3D organ z komórek z własnego ciała. Do czego by go wykorzystać? Pierwsze przychodzi na myśl to – do przeszczepu! Faktycznie, bardzo wielu naukowców chce biodrukować narządy wewnętrzne do przeszczepów, jednak ta zaawansowana technologia może mieć wiele innych zastosowań. Naukowcy mają ogromną wiedzę i fantazję, chcą technologię biodruku 3D oraz biodrukowane narządy w przyszłości wykorzystać do wielu, niezwykle ważnych i przełomowych rzeczy. Biodrukowane jadalne mięso, wyeliminowanie potrzeby wykorzystania zwierząt laboratoryjnych w badaniach, drukowanie spersonalizowanych leków - to tylko kilka przykładów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

    czytaj
  • Anna Mleczko

    25 lut 2022

    czyta się 21 min
    czytaj

    Czy filmy science fiction mogą stać się rzeczywistością? Czyli biodruk narządów ludzkich

    Czy wydrukowanie narządu ludzkiego do przeszczepu to dziś bardziej nauka czy fikcja? Być może już niedługo, niczym kadr z filmu science fiction, będziemy mogli dzięki specjalnym biodrukarkom 3D drukować gotowe narządy do przeszczepów prosto z komórek pobranych od potrzebujących pacjentów. Serce, łąkotka, płuca czy pęcherz moczowy na żądanie? Proszę bardzo! …zejdźmy na ziemię, to jeszcze nie dziś bo naukowców w tej kwestii czeka jeszcze bardzo dużo ciężkiej pracy. Jednak postępy, jakich w ostatnich latach dokonano, pozwalają mieć ogromną nadzieję na to, że w przyszłości pacjenci nie będą musieli latami czekać na przeszczep. Lekarze, inżynierzy tkankowi i biotechnolodzy po prostu im go wydrukują!

    czytaj
  • Patrycja Jakubek

    03 sty 2022

    czyta się 2 min
    czytaj
  • Patrycja Jakubek

    17 gru 2021

    czyta się 4 min
    czytaj

    #recenzja Cesarz Wszech Chorób. Biografia Raka

    Podróż przez historię nauki i medycyny, której głównym (anty)bohaterem jest rak. Lektura przeznaczona nie tylko dla miłośników biologii, lecz również dla tych, którzy chcieliby zrozumieć, na czym polega złożoność nowotworów i dlaczego nadal stanowią one wyzwanie dla współczesnej medycyny.

    czytaj