Używamy ciasteczek (również w celach naukowych)

Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.

 • Kinga Rogowska

  29 kwi 2022

  czyta się 4 min
  czytaj

  Człowiek kontra sztuczna inteligencja – kto zwycięży w debacie?

  W debacie mierzą się zazwyczaj ludzie – mniej lub bardziej doświadczeni w debatowaniu politycy, dziennikarze, naukowcy, studenci, uczniowie. A co jeśli do debaty z człowiekiem stanie komputer? Czy łatwy dostęp do terabajtów informacji wystarczy do pokonania siły ludzkiego mózgu w tworzeniu argumentów? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć zespół badaczy, który stworzył IBM Project Debater – sztuczną inteligencję, która zmierzyła się w debacie z człowiekiem. Kto zwyciężył?

  czytaj
 • Aleksy Szymkiewicz

  14 sty 2022

  czyta się 10 min
  czytaj

  Heurystyki, spiski i pralka, czyli o tym dlaczego tak trudno zmienić zdanie i łatwo wierzyć szarlatanom

  Fake newsy, konspiracjonizmy i wszelkiego rodzaju spekulacje żerują na naszych słabościach. Na domiar złego robią to doskonale. Uderzają w czułe punkty naszych systemów poznawczych, z łatwością przekonując do najbardziej absurdalnych wersji wydarzeń. Tkają historię, w której każdy, kto nie jest z nami, jest przeciwko nam i utwierdzają w przekonaniu, że istnieje jakaś jedyna i słuszna prawda, z którą akurat się utożsamiamy.

  czytaj
 • Michał Misiak

  05 lis 2021

  czyta się 5 min
  czytaj

  Co sprawia, że oglądamy walki celebrytów? O dymach i schadenfreude

  Od niedawna olbrzymią popularność w Polsce zdobywają federacje organizujące walki toczone pomiędzy celebrytami i internetowymi influencerami. Przez wielu ludzi postrzegane są jako profanacja prawdziwego sportu. Skąd wzięła się ich olbrzymia popularność? Jednym z kluczowych czynników, którego brakuje walkom sportowym, jest to, że bardzo skutecznie wyzwalają w nas schadenfreude – przyjemne, choć niezwykle wstydliwe uczucie.

  czytaj
 • Aleksy Szymkiewicz

  29 paź 2021

  czyta się 3 min
  czytaj

  Wyłącz telewizję, włącz myślenie i nie daj się oszukać – czyli jak działają teorie spiskowe?

  W Internecie znajdziemy wszystko – od teorii o żywym 2Pac’u, kosmicznych obiektach nazistów, szarlatańskim pochodzeniu kanalizacji w Warszawie i sfingowaniu lądowania na Księżycu, po informacje dotyczące zalet wody strukturyzowanej czy szkodliwości technologii 5G i szczepionek. Skoro na pozór wszystkie te teorie wydają się absurdalne, groteskowe i fantastyczne, to warto ustalić, co je łączy i z jakiego powodu niekiedy ufamy podobnym narracjom.

  czytaj