Używamy ich, żeby usprawnić dla Ciebie działanie strony, a także do celów statystycznych.
Dzisiejsze dzieci bardzo szybko dowiadują się, że bociany, które wiosną przylatują do Polski, jesienią wybiorą się w podróż do dużo cieplejszej i przyjaznej zimą Afryki, by wraz z pierwszymi ciepłymi dniami kolejnego roku wrócić do Europy. Fakt, że zwierzęta odbywają migracje, jest dla nas naturalny i oczywisty, ale nie zawsze tak było.
czytajZespół badaczy udokumentował, jak dzikie kakadu z Australii uczą się od siebie niezwykłej umiejętności: otwierania kosza na śmieci w poszukiwaniu resztek jedzenia. Badanie to jako pierwsze na świecie potwierdza, że to pomysłowe zachowanie nie jest wynikiem odziedziczonych przez papugi genów, lecz zostało faktycznie wyuczone poprzez naśladowanie.
czytajDrożdże piekarskie czy winiarskie to mikroorganizm wykorzystywany w przemyśle spożywczym od tysięcy lat. Prócz wyrobów piekarniczych, gorzelniczych czy winiarskich drożdże przyczyniają się także do rozwoju nauki i badań nad wieloma chorobami ludzkimi. Drożdże stanowią dobry model do badań chorób neurodegeneracyjnych czy nowotworów, a także procesów starzenia. Jako bardzo dobrze poznany mikroorganizm, drożdże są wykorzystywane w wielu laboratoriach niezmiernie przyczyniając się do rozwoju nauki.
czytajPodróż przez historię nauki i medycyny, której głównym (anty)bohaterem jest rak. Lektura przeznaczona nie tylko dla miłośników biologii, lecz również dla tych, którzy chcieliby zrozumieć, na czym polega złożoność nowotworów i dlaczego nadal stanowią one wyzwanie dla współczesnej medycyny.
czytajZespół badaczy opracował sposób, aby przewidywać co i kiedy zaśpiewają zeberki. Nowa metoda naukowców może zrewolucjonizować badania nad komunikacją, a także pomóc przywrócić niektórym ludziom mowę.
czytajNie lubię zimy. Nie dość, że jest zimno, bywa mokro i ślisko, to jeszcze dzień jest na tyle krótki, że praktycznie jesteśmy pozbawieni jednego z piękniejszych widoków na świecie, czyli błękitnego nieba. Jak to się dzieje, że niebo jest niebieskie i dlaczego zmienia kolor o wschodzie i zachodzie słońca? Przeczytajcie…
czytajW 2023 roku Australia stanie się pierwszym na świecie krajem, który oficjalnie uznaje dwa psychodeliki - psylocybinę i MDMA za… leki na niektóre choroby psychiczne. Psychiatrzy na całym świecie kierują więc swój wzrok na Australię i twierdzą, że jest to „krok w dobrym kierunku”
czytajEnergia pozyskiwana z wiatru zyskuje ostatnimi laty na popularności. Jednak wszystko ma swoje wady i niestety nie wiadomo jeszcze jak można zutylizować lub zrecyklingować zużyte łopaty turbin wiatrowych. Naukowcy znani są z dużej pomysłowości, postanowili więc, że wielkie łopaty wiatraków będą przekształcać w... jadalne żelowe misie. A Ty zjadł_byś takiego misia?
czytajW styczniu 2023 roku na łamach portalu SCIENCE doniesiono, że amerykańska Agencja Żywności i Leków, FDA nie będzie już wymagać testowania leków na zwierzętach w badaniach przedklinicznych przed badaniem leków na ludziach. Nowe prawo z zadowoleniem zostało przyjęte przez organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt, lecz niektórzy twierdzą, że mimo tego postępu, zmiana nie nastąpi szybko.
czytajCzy to możliwe, że ktoś może mieć niebieską skórę? To zaskakujący, acz na szczęście rzadki, efekt to konsekwencja nadmiaru srebra w organizmie. Dlaczego srebro może wpływać tak na naszą skórę i czy istnieją sposoby na uniknięcie tej dziwacznej przypadłości? Oto odpowiedzi na te pytania.
czytajSzacuje się, że endometrioza dotyka nawet 10-15% kobiet w wieku rozrodczym, a mechanizmy przyczyniające się do powstawania i rozwoju tej złożonej choroby nadal nie są do końca poznane. Jednak najnowsze doniesienia wskazują na istnienie związku między endometriozą, a infekcją bakteryjną, dzięki czemu możliwe jest opracowanie nowych, potencjalnych metod leczenia tej choroby.
czytajDziś wracamy do kulinarnego odcinka Naukowego Bełkotu, w którym to dostaliśmy odpowiedź na pytanie dlaczego galaretka w połączeniu z kiwi, ananasem, czy papają nie tężeje. Jeśli macie ochotę odświeżyć sobie tę wiedzę to zapraszam do czytania.
czytaj